Felvételi tájékoztató
Intézményünk szenvedélybeteg (alkohol-, drog- és gyógyszerfüggő, valamint politoxikomán) nők rehabilitációját végzi. Az otthon fenntartója az Evangéliumi Pünkösdi Közösség. Rehabilitációs otthon lévén lakóinknak nem pusztán ellátást akarunk biztosítani. Célunk az, hogy a rehabilitációban részt vevő személy kigyógyuljon szenvedélybetegségéből, és felismerje: szemlélet- és életváltozásra van szüksége ahhoz, hogy egészségesen visszatérjen a családba, a társadalomba. Bár intézményünk keresztény szemléletű, a jelentkezőtől semmiféle „vallásos előéletet” nem igénylünk.
1. Felvétel
Az otthon mindenki számára nyitott, a felvételhez azonban elengedhetetlen a jelentkező önkéntessége, motiváltsága és együttműködési készsége. További feltételek:
18—55 éves korhatár;
felvételi kérelem benyújtása (lásd a mellékelt nyomtatvány A, B1, B2 és C lapját);
őszinte helyzetfeltárás (8-10 oldalas „életút” — nem önéletrajz), amit a legbizalmasabban kezelünk;
szabályos háziorvosi vagy szakorvosi (pszichiátriai, ill. addiktológusi) beutaló, amelyen — a szenvedélybetegség megnevezésén kívül — intézményünk is pontosan, név szerint szerepel (kórházi kezelés esetén a zárójelentésen szerepeljen a beutalás);
igazolások beszerzése: AIDS-, hepatitis B-, C- és tüdőszűrő-vizsgálatról szóló igazolás;
a szervezet méregtelenítése (detoxikáció) a beköltözés előtt (tehát ha a jelentkező szerhasználó, akkor kórházi kezelésen kell részt vennie az intézményi felvétel előtt).
A jelentkezőt kérjük, hogy időpont-egyeztetés céljából hívjon fel bennünket, és mielőbb látogassa meg az intézményt, ahol megnézheti az elhelyezési lehetőséget, bepillantást nyerhet az itteni életbe, és szakembereink elbeszélgetnek vele.
Az új lakóval az otthon megállapodást köt, amelyben a felvételt nyert személy kinyilvánítja, hogy döntését szabad akaratából hozta meg, és teljes mértékben vállalja a házirend megtartását, a terápiát végzőkkel való együttműködést.
2. Térítési díj
Az intézmény lakói személyi térítési díjat fizetnek, amely alapesetben az ellátott havi jövedelmének 80%-a, ill. a hozzátartozók, támogatók részéről megbeszélés szerinti támogatás. A személyi térítési díj mértéke nem haladhatja meg az intézményi térítési díj mértékét (2008. június 1-től havi 150.000 Ft.)
3. A rehabilitáció időtartama
Az eredményes terápia érdekében itt töltött idő: ajánlott 18 hónap, maximum 3 év, ami egyszer 1 évvel meghosszabbítható. Az eredményes terápián azt értjük, hogy a programban részt vevő személy fel tudta dolgozni a felvétel okaként szereplő problémáját. Minden résztvevővel egyéni gondozási és rehabilitációs terv szerint foglalkozunk, és a fejlődés „fázisait” tudatosítjuk az érintettel.
A rehabilitációs programot a lakó bármikor megszakíthatja, ha erre vonatkozó szándékát kifejezi. Ez esetben azonban nem beszélhetünk eredményes terápiáról. A jogviszony megszűnésének egyéb szabályait a megállapodás és a házirend tartalmazza.
4. Az ellátás
Az otthon lakói teljes ellátásban részesülnek: 2-3-4 ágyas szobák, tisztálkodási, mosási lehetőség, napi háromszori (és egy kis-) étkezés, orvosi felügyelet, a jogszabály szerint gyógyszerellátás, rendszeres és szükség szerinti orvosi vizsgálat. A lakók saját ruhájukat használhatják.
Az otthon a terápia részeként nagy- és kiscsoportos, ill. egyéni foglalkozásokat, valamint aktivitást segítő tevékenységeket is szervez, amelyek a lakók fizikai és lelki egészségének helyreállítását szolgálják. Ezeken a foglalkozásokon mindenkinek — az életkorának, egészségi állapotának megfelelő módon és mértékben — részt kell vennie.
A lelki életet segítő foglalkozások (bibliaórák) az otthonban folyó terápia szerves részét képezik, de tiszteletben tartjuk mindenki egyéni meggyőződését. Célunk az, hogy az otthonból gyógyultan távozók érett ítélőképességgel rendelkezzenek, és képesek legyenek önállóan, de felelősségteljesen döntéseket hozni.
5. Kulturális és szabadidős tevékenységek
Az otthon rendelkezik olyan alapvető eszközökkel, amelyek alkalmasak szervezett és szabadidős használatra: rádió, tv, videó, magnó; újságok, folyóiratok, könyvek; sporteszközök, társasjátékok; stb.
Az otthont a lakó az első három hónapban egyedül nem hagyhatja el, kísérővel is csak orvoshoz vagy hivatalos ügy intézésére mehet ki. Ez az izolációs időszak. Rendkívüli esetben (esküvő, temetés) hozzátartozója kíséretében eltávozásra mehet. A három hónap letelte után — napirend szerinti szabadidőben — a lakók általában szabadon kijárhatnak.
6. Az intézményen kívüli kapcsolatok ápolása
Munkánk fontos elemének tekintjük a családtagokkal való foglalkozást. Az együttműködő családtagokat bevonjuk a terápiába, segítünk a megromlott kapcsolatok helyreállásában, ill. a pozitív kapcsolatok ápolásában. A lakónak azonban vállalnia kell, hogy a szenvedélybetegségének kialakulását okozó, ill. az azt tápláló kapcsolatait felszámolja.
A kapcsolatok ápolásának módja:
Levél. Mindennemű postai küldeményt az otthon kijelölt dolgozója vesz át. Ha a lakó olyan küldeményt kap, amelynek feladója a munkatárs számára ismeretlen (vagyis nem egyértelmű, hogy a terápiás programot támogatóról van-e szó), akkor a küldeményt a címzett és a gondozó közösen bontja fel. Ugyanilyen körültekintéssel járunk el a lakó kifelé menő postai küldeményeit illetően is. Mindennek célja a terápiát veszélyeztető, régi romboló kapcsolatok kizárása (esetleg drog ilyen módon való bejuttatása).
Telefon. Telefonálni, ill. telefonhívást fogadni csak a napirend szerinti szabadidőben lehet, kivéve a sürgős eseteket. A lakó telefonbeszélgetésekor a gondozónak jelen kell lennie, ha a „levél”-nél említett veszély eshetősége fennáll. Rádiótelefont az intézményben nem szabad használni, azt a gondozónak le kell adni, de a kimenő vagy eltávozás idejére visszakérhető.
Látogatók fogadása. Látogatókat fogadni az első 3 hét után hétvégén és ünnepnapokon lehet. Az alkalmi látogatás szándékát előre be kell jelenteni, a rendszeres látogatóval az időpontokban előre megegyezünk. A gondozónak jelen kell lennie olyan látogatáson, amelyet úgy ítél meg, hogy az a terápia szempontjából zavaró lehet (pl. ismeretlen a látogató).
Fontos:
a) Az otthon lakói a beköltözést követően 3 hétig (a teljes izoláció időszakában) nem fogadhatnak sem levelet, sem telefonhívást, sem látogatót. Ez idő alatt a hozzátartozókkal való kapcsolat csak telefonon és csak a szolgálatban lévő gondozó közvetítésével lehet.
b) Technikai és szakmai okok miatt nem tudunk e-mail-hozzáférést biztosítani lakóinknak.
Kérjük a lakókat, hogy minderről és a kapcsolattartásra vonatkozó egyéb szabályokról tájékoztassák hozzátartozóikat, ismerőseiket az esetleges konfliktusok elkerülése érdekében.
7. Behozható és tiltott tárgyak
Személyes használati tárgyak (pl. ruhanemű, tisztálkodási eszközök) behozhatók az otthonba, minden egyéb behozatala egyéni elbírálás alá esik. Ezekről az első találkozáskor a jelentkező tájékozódhat. Semmi olyasmi (könyv, hangkazetta stb.) nem hozható be, ami közvetlen összefüggésben van a lakó deviáns múltjával, vagy demoralizáló hatású, ill. zavarhatja a saját vagy mások nyugalmát, rehabilitációs fejlődését. Különösen ajánlott olyan könyvek behozatala, amelyek az ismeretet bővítik, az esztétikai érzéket fejlesztik, önképzésre alkalmasak (pl. nyelvtanulás), és igazi értéket hordoznak.
Szigorúan tilos behozni vagy behozatni — a legcsekélyebb mennyiségben is — alkoholt és alkoholtartalmú készítményt, kábítószert és stimuláló szernek minősülő készítményt (beleértve az acetont tartalmazó szert is), valamint olyan gyógyszert, amelyet nem a lakó kezelőorvosa rendelt. A behozott gyógyszert a gondozónak le kell adni, aki az orvosi utasításnak megfelelő mértékben és időben kiosztja.
Ez a szabály egységesen mindenkire vonatkozik, függetlenül szenvedélybetegsége jellegétől.
8. Általános magatartási szabályok
Kölcsönös tiszteletadás és segítés, egymásra figyelés, egymás bátorítása, a terápia komolyan vétele — mindez alapkövetelmény az eredményes rehabilitáció és a családias légkör biztosítása érdekében.
A legsúlyosabb vétségnek számít az alkohol- és a drogfogyasztás, gyógyszer kábítószerként való használata, az agresszivitás bármilyen megnyilvánulása (akár befelé, akár kifelé „robban”), a lopás, a zsarolás (akár anyagi jellegű, akár érzelmi), mások lelki-mentális fejlődésének akadályozása (pl. lázítás, a terápiával szembeni ellenállásra való ösztönzés).
Mindennemű vétséget felelősségre vonás követ, de az otthonban nem használunk semmilyen megalázó, alapvető emberi jogokat sértő fegyelmezési eszközt. Legsúlyosabb esetben a lakónak el kell hagynia az intézményt.
A lakónak a házirendben meghatározott módon lehetősége van panasztételre.
Terápiás közösségünk mottója: „Te fontos vagy számomra. Hiszem, hogy képes vagy megváltozni, és kész vagyok ezt visszajelzésemmel elősegíteni. Tisztában vagyok azzal, hogy Te sokkal több vagy, mint amennyit én látok belőled.”